شرکت رایمون
مجموعه ما در تمام پروژه ها، مسیر موفقیت آمیز خلق ایده و مفهومی ناب تا تحقق کامل آن را دنبال می کند.
نتیجه نهایی کار ما ترکیب هوشمندانه زیبایی و عملکرد است که خواست ها و ارزش های مشتری را نمایان می کند.

غرفه سازی چیست؟ | شرکت رایمون Raymon-co

غرفه سازی چیست؟

زمان مطالعه مطلب 8 دقیقه

غرفه سازی چیست؟


غرفه سازی چیست؟

 

منظور از غرفه سازی چیست؟

غرفه سازی به فضا های تقریبا کوچک که برای تولید یک فضای زیبا، شیک و محدود برای زمان موقتی است میگویند که بیشتر در نمایشگاه ها به کار میرود. فضای کوچک در کلمه به معنای غرفه است، مردم میتوانند وارد آن شوند و بیشتر شبیه یک اتاقک می باشد. ولی در حوزه ی بیزنس و تجارت بیشتر به معنی جذب مشتری به کالا، نمایش و معرفی کالا می باشد. در زمان های قبل غرفه سازی به صورت مبتدی و به شکل بی روح و ساده و با حداقل امکانات انجام میشد. در قدیم جنبه ی غرفه سازی بیشتر برای ایجاد یک فضا بین مشتری و خود فروشنده بود، در واقع بیشتر غرفه ها در قدیم توسط چند تکه فلز و چوب ایجاد و فضای بین مشتری و فروشنده را پر میکرد. اما در غرفه سازی امروزی با غرفه سازی قدیم خیلی متفاوت است، به طوری که غرفه سازی به حوزه های علمی و طراحی دکوراسیون رسیده و این کار را سخت و پیچیده کرده است. همچنین غرفه سازی در نمایشگاه ها به مشتری ها و مخاطبان این قدرت را میدهد تا بتوانند خالق کالا را به صورت مستقیم و رو در رو ببینند و تمام نیاز ها، سوال ها، انتقادات و پیشنهادات و… خود را با آن ها در میان بگذارند، تا هم خالق کالا پیشرفت کند و هم مشتری راضی باشد. حتی می توان مزیت ها و ضعف های کالا را بدون شرم و به صورت کاملا دوستانه به آن ها گفت.

 

 

به غیر از موارد قبلی که به آن اشاره کردیم، غرفه سازی باعث بالا بردن فرصت ارزیابی و مقایسه کالا های شرکت های دیگر هم می شود. پس غرفه سازی در تمام نمایشگاه ها و بازدید از آن ها ارزش و اهمیت ویژه ای برای مشتری ها و کسانی که به این موضوع علاقه خاصی دارند دارد. خالقان کالا با حضور خود و محصولشان در نمایشگاه ها و داشتن غرفه ای باعث افزایش مشتریان و توسعه رابطه های تجاری و بیزنسی می شوند.

 

رنگ آمیزی در غرفه سازی

رنگ ها در تمام صحنه ها نقش مهمی را ایفا می کنند و بدون دلیل استفاده نمیشوند، هر رنگ یک هدف خاصی دارد که احساسی را به مخاطب انتقال می دهد. این موضوع در غرفه سازی نیز صدق میکند، و به این عرصه کمک میکند. رنگ آمیزی در غرفه سازی نقش مهمی را داراست، به طوری که شرکت غرفه ساز باید به رنگی که برای فضای کلی انتخاب می کند توجه داشته باشد و این رنگ باید با رنگ محصول سازگار و همساز باشد. صندلی و میز هایی که درون غرفه وجود دارند باید از هارمونی مناسبی پیروی کنند. این را هم در نظر بگیرید که برای ساخت یک غرفه در یک نمایشگاه باید در مرحله ی اول یک طرح کلی داشته باشید و آن را مشخص کنید تا بتوانید نظرات مشتریان را مورد بررسی قرار دهید و در صورت مناسب بودن طرح اولیه، مابقی طرح های غرفه را دنبال کنید.

 


رنگ آمیزی در غرفه سازی

 

در اصل غرفه سازی، برای نمایشگاه ها بیشتر همه ی بخش ها از یک چارت استاندارد پیروی می کنند که این موضوع باعث می شود شما بتوانید بررسی های بیشتر و دقیق تری در حوزه های مختلف داشته باشید و دگرگونی های لازم را به صورت ساده انجام دهید.

 

غرفه نمایشگاهی

در دنیا و زمانه ی امروزی غرفه سازی در نمایشگاه ها بسیار مورد دید صاحبان بیزنس های مختلف قرار گرفته است، چون صاحبان بیزنس های مختلف از این رو می توانند با مشتری ها و مخاطب های خود ارتباط دوستانه و نزدیکی برقرار کنند. کارشناسان و متخصصان غرفه سازی ما باور دارند که المان های گرافیکی استفاده شده در غرفه سازی باید به نحوی باشد که مشتری را جذب کرده و در همان حال مشتری ارزش و کیفیت برند را هم ببیند. افرادی که بیشتر به نمایشگاه ها می آیند بیشتر به سمت غرفه هایی می روند که نوع کالا و خدمات ارائه شده توسط شما، واضح و در عین حال خوب باشد، تا افراد و مشتریان وقت خود را صرف پیش بینی های بیحوده، حدس و گمان راجب کالا و یا خدمات شما نکنند. برای اینکه بتونیم یک کسب و کار موفق و برندی با هدف بالا بسازیم باید به راحتی تمام خدمات و یا کالا های خود را به آن ها نشان دهیم و به طراحی غرفه نمایشگاهی خود اهمیت بسیار زیادی بدهیم.

 


غرفه نمایشگاهی

انتخاب اسم و المان خاص برای غرفه

برای انتخاب اسم غرفه خود در نمایشگاه ها بهتر است که اسمی طولانی انتخاب نکنیم و بیشتر به سراغ اسم های کوتاه باشیم تا افراد بتوانند در اولین نگاه آن را بخوانند. اسم سر در غرفه باید ساده و در عین حال با صداقت کامل نوشته شود. زمانی که بتوانیم هویت و اصل برند خود را به صورت ساده و با صداقت کامل به مخاطبان خود نشان دهیم، آن وقت است که مخاطبان به ما جذب می شوند و از خدمات و کالا های ما دیدن می کنند. پس حتما به این موضوع دقت کنید و از آن چشم پوشی نکنید و از طراحان، متخصصان و کارشناسان غرفه سازی ما بخواهید تا ایده های جذاب ، نو و نونین را برای شما در نظر بگیرند تا بتوانید اعتماد به نفس کامل برای نشان دادن برندتان به دیگران داشته باشید.

در اکثر اوقات شما با نظاره به یک غرفه زیبا و شیک، روش ها، نوآوری ها و نمایش دادن یک کالا و یا خدمات به کار برده در آن، نام برند و شکل و شمایل آن غرفه می بینید و در ذهنتان به مدت طولانی می ماند و آن را از یاد نمی برید که این مطلب اهمیت بسیار زیادی دارد. پس ممکن است کسی که به دیدن غرفه ی شما می آید بعد از زمان طولانی سعی بر به یاد آوردن نام برند شما و یا حتی المان های خاصی که شما در غرفه خود استفاده کرده اید بپردازد که این کار باعث می شود که شما یک قدم به موفق شدن شما و برند تان می شود.

انتخاب اسم و المان خاص در غرفه سازی

این موضوع را هم در نظر داشته باشید که با قرار دادن المان های خود روی دیوار پشتی می توانید مخاطبان زیادی را به سمت خود و برند تان بکشید، زیرا مرکز توجه اصلی و بهترین مکان برای قرار دادن المان خاص برند تان دیوار پشتی می باشد.

کارشناسان، ایده پردازان و متخصصان ما این موضوع را اصلا نادیده نمی گیرند و برعکس به این موضوع در زمینه ی طراحی غرفه های نمایشگاهی اهمیت زیادی می دهند. این موضوع در تمام نمونه کار های ما که در سایت ما قرار دارد به وضوح دیده می شود.

 

 

استفاده از کد های QR، تصاویر و ایده ها در غرفه سازی

شما میتوانید با استفاده از کد های QR حس کنجکاوی و هیجان را در کاربرانتان ایجاد کنید و آن ها را به سمت محصولات و خدمات خود راهنمایی کنید تا بتوانید آن ها را مشتریان خود کنید. این کد ها به صورت بارکد هستند و کاربران میتوانند با اسکن کردن آن ها به وبسایت و… وارد شده و آن جا را ببینند، اما این موضوع را هم در نظر بگیرید و مطمئن شوید که صفحه و یا هر چیز دیگری را که انتخاب میکنید باعث پیشرفت و بالا بردن نام برند تان شود و در کل ارزشی داشته باشد.

بهتر است در طراحی غرفه های نمایشگاهی خود از رنگ های کمی استفاده کنید و تا می توانید تعداد رنگ های خود را به 3 عدد کاهش دهید و رنگ های خود را محدود کنید.

غرفه سازی

هدف ما از این کار این است که با کمک سادگی و شیک بودن بتوانیم پیام مد نظر خود را به راحتی و بدون ابهام به کاربران و مخاطبان خود انتقال دهیم. رنگ های زیاد و کور کننده سبب می شود که غرفه شما خیلی شلوغ، گیج کننده و زننده به نظر برسد.

فضای خالی هم بی تاثیر نیست و نقش مهمی را ایفا می کند، توجه داشته باشید که برای طراحی غرفه های خود حتما از فضای خالی مناسب استفاده کنید و از آن چشم پوشی نکنید. در واقع نزدیک به نصفی از غرفه های نمایشگاهی باید از فضای خالی پر باشد. چون فضا و بخش خالی که وجود دارد به اندازه ی المان های دیگر غرفه را تحت تاثیر خود قرار می دهد و نقش بسیار مهمی دارد و تاثیر بسیار بسزایی در ارسال پیام به مخاطب و مشتری دارد.

غرفه های سه بعدی نقش مهمی را در غرفه سازی دارند، به طوری که این غرفه ها با تشکیل خطای دید و گول زدن ذهن کاربر و فریب دادن مغز آن ها باعث ایجاد حس شگفتی و حیرت زدن مخاطبان می گردد. با این روش مخاطب های بیشتری جذب غرفه شما می شوند در نتیجه افراد بیشتری با محصول و خدمات شما آشنا می شوند و وقت بیشتری را صرف فهم علت این نوع طراحی خواهند کرد.

 


غرفه سازی 3 بعدی

 

استاندارد های لازم در غرفه سازی

یکی از مشکلاتی که اغلب در غرفه سازی نمایشگاهی دیده نمی شود، خاصیت های اقلیمی و فرهنگی است. در واقع شما باید طرح و برنامه مناسبی را برای شرایط اقلیمی افراد مختلف در نظر بگیرید و سعی تان بر آن باشد که بتوانید با توجه با آن ها پیش بروید. ساختمان و یا بنای غرفه باید با شرایط و هدف های از پیش تعیین شده سازگاری کامل را داشته باشد. برای مثال، شما نمی توانید که در یک غرفه تاریک و بی روح محصولات هنری خود را تبلیغ کنید. باید به مسائل فنی توجه کافی شود و از آن ها چشم پوشی نشود، زیرا مسائل فنی ساختمان نقش بسیار مهمی در طراحی غرفه ها و غرفه سازی در نمایشگاه ها دارند. مثلا:

 • نور
 • رطوبت کافی
 • ارتفاع سقف
 • دیوار های جانبی
 • مقاومت کف
 • مسیر ورود و خروج
 • محل میز اطلاعات و…

همگی در این فرایند نقش مهمی دارند و بی تاثیر نیستند.

 

اهداف داشتن غرفه و غرفه سازی

اولین و اصلی ترین هدف ایجاد هر غرفه در نمایشگاه ها درون هر شهر، استان یا کشوری برندینگ شرکت و فروش مستقیم محصولات و ارائه خدمات آن شرکت می باشد. مهمترین بخش هر نمایشگاه معمولا غرفه های آن نمایشگاه است که شرکت ها و افراد در آنها فعالیت می کنند، که شرکت ها با استفاده از این غرفه ها میتوانند جایگاه خود را در بین مشتریان تحکیم و فروش خود را در بازار ها بیشتر و تضمین کنند.

 


اهداف داشتن غرفه و غرفه سازی

 

شرکت های مبتدی و افراد مبتدی هم می توانند با ایجاد یک غرفه نمایشگاهی برای خود، نکات مثبت و منفی را از شرکت ها و افراد دیگر بیاموزند و در برنامه های آینده خود پیاده سازی کنند. اغلب درون غرفه ها افراد با تجربه و با مهارت هستند که انتخاب آن ها بر عهده تیم گزینش می باشد و معمولا این کار قبل از شروع نمایشگاه انجام می شود.

برندینگ یا برجسته سازی نام شرکت هم می تواند یکی از دلایل غرفه سازی نمایشگاهی باشد. به عنوان مثال شرکت های بزرگ برای سر زبان انداختن نام شرکت خود از اسم افراد استفاده می کنند. همچنین از غرفه ها برای اینگونه فعالیت ها نیز می توان استفاده کرد که شاید مهم ترین دلیل همکاری شرکت های بزرگ در عرصه اقتصاد همین دلیل باشد.


مشاهده مقاله
 >
برپایی غرفه نمایشگاهی، تجارتی مدرن

نمونه کار ها

Sorry, no posts matched your criteria.

raymon

مجموعه ما با درنظرگرفتن نوع محصولات، خدمات و اهداف مشتریان از شرکت در نمایشگاه، با تکیه بر تجربه های موفق و نیروهای خلاق و حرفه ای، همواره بهترین ها را به مشتریان خود عرضه می کند.

۱ Comment

 • ناشناس

  ۲۰ آبان, ۱۳۹۸ ۱۴:۲۵
  پاسخ

  ممنون

Post a Comment