شرکت رایمون
مجموعه ما در تمام پروژه ها، مسیر موفقیت آمیز خلق ایده و مفهومی ناب تا تحقق کامل آن را دنبال می کند.
نتیجه نهایی کار ما ترکیب هوشمندانه زیبایی و عملکرد است که خواست ها و ارزش های مشتری را نمایان می کند.

تأثیر غرفه جذاب بر حضور مخاطبان در غرفه

تأثیر غرفه جذاب بر حضور مخاطبان در غرفه

زمان مطالعه مطلب 10 دقیقه

تأثیر غرفه جذاب بر حضور مخاطبان در غرفه


تأثیر غرفه جذاب بر حضور مخاطبان در غرفه

اکنون بسیاری از صاحبان کسب و کارها به این درک رسیده‌اند که حضور در نمایشگاه‌ها و داشتن یک غرفه‌ی جذاب تا چه حد می‌تواند در بازاریابی آن‌ها تاثیرگذار باشد. اما شاید بسیاری از ما دقیقاً ندانیم که این تأثیر مثبت از کجا نشئت گرفته است. با داشتن علمی دقیق نسبت به تأثیرات غرفه‌ی جذاب بر حضور مخاطبان و چگونگی کمک این حضور موفق به بازاریابی می‌توان عمل‌کردی به مراتب بهتر داشت.

نمایشگاه‌های تجاری می‌توانند فرصت مناسبی برای معرفی کامل کسب و کار شما به مخاطبین باشند. با این حال تنها حضور یافتن با هر شرایطی چندان نمی‌تواند شما را به این هدف نزدیک سازد. ظاهر غرفه‌ی شما در نمایشگاه و تجربه‌ای که برای افراد در غرفه رقم می‌زنید کلید اصلی موفقیت شما است. ظاهر غرفه در نمایشگاه معرف کسب و کار شما است. داشتن ظاهری نامناسب و کار نشده به افراد این حس را می‌دهد که کسب و کار شما نیز چیزی بیش از این نیست. تنها با طراحی غرفه به صورت اصولی و خلاقانه قادر خواهید بود به شکلی مناسب از این فرصت استفاده کنید. با داشتن ظاهری فوق‌العاده و اصولی و ایجاد تجربه‌ای جذاب برای افراد حاضر در غرفه قادر خواهید بود تصویری درخور و مناسب از کسب و کار خود در ذهن حاظران ایجاد کنید. همچنین به این شکل قادر خواهید بود که ارتباط بهتری را با مخاطبین ایجاد کرده، آن‌ها را شناخته و از نظرات آن‌ها در برنامه‌ریزی‌های کسب و کار خود استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با تأثیرات بسیار زیادی که داشتن یک غرفه‌ی جذاب می‌تواند بر مخاطبان داشته باشد آشنا سازیم.

در آغاز مقاله به صورت کامل با اهمیت خلاقیت در طراحی غرفه آشنا خواهید شد. در قسمت بعد مطالبی را درباره‌ی خلاقیت و چگونگی تاثیرگذاری آن بر حضور مخاطبین خواهید خواند. پس از آن درباره‌ی استفاده از تکنولوژی مباحثی را به میان آورده‌ایم. در این قسمت شما با تأثیرات استفاده از تکنولوژی و تعاملی‌سازی غرفه بر بازدیدکنندگان آشنا خواهید شد. در پایان درباره‌ی تأثیر داشتن محیطی طبیعی و دلنشین بر حضور مخاطبین مطالبی را خواهید خواند. با ما همراه باشید.

 

 

  • اهمیت غرفه سازی نمایشگاهی خلاقانه و جذاب
  • تأثیر غرفه سازی خلاقانه بر حضور مخاطبان
  • تأثیر استفاده از تکنولوژی برای بازدیدکنندگان
  • تأثیر داشتن محیطی طبیعی و دلنشین روی مخاطبین

 

 

 

اهمیت غرفه سازی نمایشگاهی خلاقانه و جذاب

یکی از مهم‌ترین اهدافی که می‌توانید با طراحی غرفه به شکلی مناسب به آن دست‌یابید ایجاد شبکه‌های ارتباطی با شرکای تجاری و همچنین خریداران محصولات و خدمات کسب و کار است. شما همچون دیگر کسب و کارها در نمایشگاه‌ها فرصت آن را خواهید یافت که با دیگر شرکای بالقوه آشنا شده و شبکه‌های تجاری نو ایجاد کنید. داشتن ظاهری مناسب و جذاب در غرفه می‌تواند باعث جذب این افراد به غرفه و ایجاد این شبکه‌های مفید برای کسب و کار شما شود. برای دسترسی به این ظاهر جذاب و خلاقانه باید بتوانید یک نقشه‌ی از پیش طراحی شده و خلاقانه داشته باشید. شما باید بتوانید برای غرفه سازی نمایشگاهی از پیش به شکلی مناسب طرح ریزی و برنامه‌ریزی کنید. پائل مایر Paul J. Meyer بیان می‌کند: «بهره‌وری هرگز یک حادثه نبوده بلکه الزام به انجام بهترین، برنامه‌ریزی هوشمندانه و تلاش متمرکز است.» کلید موفقیت در نمایشگاه‌های تجاری و داشتن غرفه‌ای جذاب داشتن تلاش کافی و طرح‌ریزی مناسب است. با برنامه‌ریزی اصولی و داشتن خلاقیت در طراحی غرفه قادر خواهید بود بر روی حاظران تأثیر بسیار زیادی گذاشته و به اهداف خود در نمایشگاه دست یابید.

نمایشگاه‌ها یکی از بهترین و مهم‌ترین فرصت‌ها برای ایجاد شبکه‌های مختلف ارتباطی با افراد است. زمانی که شما زمان و هزینه‌ی زیادی را برای شرکت در یک نمایشگاه و ایجاد غرفه صرف می‌کنید، باید بتوانید از این فرصت به شکلی مناسب استفاده کنید. اگر حاظران در غرفه تجربه‌ای جذاب داشته باشند، به احتمال بیشتری مایل خواهند بود با کسب و کار شما ارتباط برقرار کنند. داشتن فضای دوست‌داشتنی که سبب ایجاد نزدیکی و ایجاد ارتباط بین حاظران در غرفه و کسب و کار شما شود کلید موفقیت شما است.

زمانی که افراد وارد غرفه‌ی شما شدند، امکان آن را خواهید داشت که به صورت نزدیک و چهره به چهره با آن‌ها صحبت کرده، کسب و کار خود را به شکلی مناسب معرفی کرده و آن‌ها را با طراحی غرفه خلاقانه‌ی خود متقاعد سازید که کسب و کار شما چیزی است که آن‌ها به دنبالش هستند. از این رو است که شرکت‌ در نمایشگاه‌های مختلف اغلب موفقیت بسیار بیشتری را از دیگر تبلیغات‌های گران‌قیمت آنلاین و یا فیزیکی برای کسب و کارهای مختلف دارد. تنها با غرفه سازی نمایشگاهی به شکلی خلاقانه و جذاب قادر خواهید بود از این فرصت استفاده کنید. نقش داشتن غرفه‌ی مناسب  و جذاب در رسیدن به این موفقیت و استفاده از فرصت شرکت در نمایشگاه را نباید نادیده گرفت.

برای طراحی غرفه به شکلی خلاقانه باید بتوانید از قوه‌ی تصور و خلاقیت خود به بهترین شکل استفاده کنید. به هیچ وجه نباید سعی کنید که این موضوعات را بی‌اهمیت پنداشته و به غرفه سازی نمایشگاهی خلاقانه توجه نکنید. گلوریا استاینم Gloria Steinem، یکی از تاثیرگذار ترین روزنامه‌نگاران قرن بیان می‌کند: «بدون خیال‌پردازی و یا داشتن رویا، بسیاری از فرصت‌ها را از دست خواهیم داد. رویاپردازی بیش از هر چیز، شکلی از برنامه‌ریزی است.» باید بتوانید در طرح ریزی ظاهر غرفه‌ی خود عنصر خلاقیت و نوآوری را مد نظر داشته و آن را بخشی از برنامه‌ی خود سازید.

 

تأثیر غرفه سازی خلاقانه بر حضور مخاطبان

خلاقیت یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مواردی است که سبب موفقیت کسب و کار شما می‌شود. خلاقیت تنها در حوزه‌ی غرفه سازی نمایشگاهی اهمیت ندارد بلکه در همه‌ی جنبه‌های کار شما اساسی است. در محیط کسب و کار پر از رقابت امروزی، تنها چیزی که می‌تواند سبب زنده ماندن کسب و کار شما شود نوآوری و خلاقیت است.

بر اساس تحقیقات BDC در سال ۲۰۱۶ بین ۴۰۰۰ کسب و کار کوچک و متوسط در کانادا، یک چهارم از آن‌ها سرمایه‌گذاری‌ جدی روی نوآوری کرده‌اند. این میزان از آن سال تا کنون باز هم افزایش داشته و الان می‌توان بسیاری از کسب و کارهای کوچک و متوسط را دید که بخش بزرگی از سرمایه‌ی خود را صرف نوآوری می‌کنند. پس این تصور که سرمایه‌گذاری در خلاقیت و نوآوری تنها مربوط به کسب و کارهای بزرگ است و چندان برای کسب و کارهای کوچک موضوعیت ندارد درست نیست. اکنون با افزایش میزان رقابت، هر کسب و کاری برای بهتر دیده شدن و زنده ماندن نیاز دارد که از خلاقیت و نوآوری در تمامی جنبه‌های کار خود از جمله غرفه سازی نمایشگاهی استفاده کند.

زمانی که صحبت از نوآوری پیش می‌آید، تنها به موضوعاتی که می‌توانند سبب تغییر دنیا شوند فکر نکنید. هرگونه نوآوری، حتی کوچک می‌تواند به شما در رقابت کمک بسیار زیادی کند. بنابراین در طراحی غرفه لزوماً به دنبال یک ایده‌ی دیوانه‌وار و گران‌قیمت نباشید. ایده‌ها و خلاقیت‌های کوچک نیز می‌توانند سبب تأثیر بسیار بهتر شما روی حاظران در نمایشگاه شوند. تنها موضوع مهم آن است که بتوانید حسی دوست‌داشتنی را با ایده‌ی خود به حاظران در غرفه دهید. ابداً مهم نیست که این حس جذاب تنها با ایده‌ای کوچک و ارزان‌قیمت به دست آمده باشد.

اگر شما توجه و هزینه‌ی زیادی را صرف خلاقیت در غرفه سازی نمایشگاه کنید، در حقیقت این پیام را به حاظران می‌دهید که تا چه حد به آن‌ها فکر کرده و برای آن‌ها ارزش قائل شده‌اید. ظاهر شدن با ظاهر و ایده‌های همیشگی، نمی‌تواند افراد را متقاعد سازد که شما واقعاً به فکر کسب رضایت آن‌ها بوده‌اید. زمانی که افراد حس می‌کنند که برای شما ارزشمند هستند، به سمت کسب و کار شما جذب خواهند شد. میلان کوندرا Milan Kundera، نویسنده‌ی موفقف چک-فرانسوی بیان می‌کند: «تجارت تنها دو ماموریت دارد و آن‌ها بازاریابی و نوآوری هستند.» به هیچ وجه در غرفه سازی نمایشگاه از نوآوری نباید غافل شد.

تنها با خلاقیت و نوآوری است که می‌توانید در رقابت میان دیگر غرفه‌های نمایشگاه، توجه بیشتری را به خود جلب کنید. یکی از رویکردهای مهم در این مورد آن است که بتوانید تشخیص دهید که افراد دقیقاً کمبود چه چیزی را حس می‌کنند یا چه موضوعی برای آن‌ها مشکل‌ساز است. داشتن نوآوری‌های خلاقانه در جهت رفع این مشکلات و کمبود‌ها می‌تواند سبب جذب حداکثری افراد به غرفه شود. افراد درون غرفه حس خواهند کرد که حضور آن‌ها اهمیت داشته و از این رو اهمیت بیشتری نیز برای کسب و کارتان قائل خواهند شد. نتیجه‌ی این اهمیت بیشتر افراد برای کسب و کار شما، در نهایت روی میزان محبوبیت و سود شرکت تأثیر خود را نشان خواهد داد.

اما چگونه می‌توان به این مرحله از خلاقیت و نوآوری رسید؟ موضوع مهم در این مورد آن است که خلاقیت و نوآوری لزوماً یک خصوصیت درونی نیست. بسیاری از افرادی که در شرکت‌های بزرگ همچون گوگل و ستارباکس آغازگر نوآوری‌های بزرگ و جذاب بوده‌اند، آموزش‌های مختلفی را در این مورد دریافت کرده‌اند. نوآوری طی یک اقدام جمعی نیز می‌تواند به دست می‌آید و یک قابلیت قابل آموزش است.

نوآور و خلاق بودن باید همواره بخشی از رویکرد و شیوه‌ی عمل شما باشد. باید تفکر خود را به گونه‌ای شکل دهید که با مشکلات به شکلی خلاقانه مواجه شوید. با تفکر خلاقانه مشکلات می‌توانند با استراتژی‌ها و شیوه‌های جدید و بهتری حل شوند. اگر بتوانید یک شیوه‌ی نوآورانه‌ی مناسب در پیش گیرید، قادر خواهید بود در وقت و زمان به مقدار زیادی صرفه‌جویی کرده و در غرفه‌سازی به موفقیت‌های بزرگی دست یابید.

یکی از بهترین رویکردها برای ایجاد نوآوری آن است که خود را از افراد با ایده‌ها و شکل تفکر مختلف دور نسازید. به ایده‌های آن‌ها فکر کنید. از شیوه‌ی تفکر غیرهمسان دیگران نترسید. به این طریق شما قادر خواهید بود به ایده‌های مختلفی دست بیابید که به شما می‌توانند در رسیدن به هدف کمک کنند. باید بتوانید در طراحی غرفه رویکردی باز نسبت به دیگر ایده‌ها داشته باشید. تنها در این صورت است که می‌توانید بهترین تأثیر را روی بازدیدکننده‌های غرفه داشته باشید.

 

تأثیر استفاده از تکنولوژی برای بازدیدکنندگان

در سال‌های اخیر استفاده از تکنولوژی در فضای غرفه بیش از پیش افزایش یافته است. جدای از جذاب بودن تکنولوژی‌ و توانایی آن در جذب افراد به درون غرفه، موضوع دیگری که آن را به یک شیوه‌ی بسیار تأثیرگذار تبدیل می‌سازد آن است که تکنولوژی می‌تواند تجربه‌ای دوست‌داشتنی از تعامل با کسب و کار شما را برای افراد ایجاد کند.

زمانی که افراد بتوانند برای مدت طولانی‌تری درون غرفه‌ی شما بمانند و خسته نشوند، زمان بیشتری را برای تاثیرگذاری روی آن‌ها دارید. این دقیقاً چیزی استا که تکنولوژی می‌تواند به شما دهد. با ارائه‌ی تجربه‌های تعاملی تکنولوژی‌محور می‌توانید برای زمانی طولانی‌تر افراد را درون غرفه نگه داشته، محصولات و خدمات خود را معرفی کرده و خاطره‌ی خوبی از کسب و کار خود در ذهن آن‌ها ایجاد کنید.

استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در این میان به دو مورد از جذاب‌ترین شیوه‌های جذب افراد تبدیل شده‌اند. به این طریق قادر خواهید بود تجربه‌ای فوق‌العاده و جذاب را به بازدیدکننده‌های غرفه ارائه دهید. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای مختلفی اقدام به ساخت تجربه‌های مختلف مبتنی بر کسب و کار خود برای واقعیت افزوده و واقعیت مجازی کنید. هزینه‌ی استفاده از ابزار این تکنولوژی در سال‌های اخیر بسیار کاهش یافته و از این رو چندان شما را از لحاظ مالی دچار مشکل نمی‌سازد. همچنین ابزار ایجاد و خلق تجربه‌های مختلف برای این تکنولوژی‌ها نیز در سال‌های اخیر افزایش یافته و به عنوان مثال شرکت گوگل بستر مناسبی را برای خلق این تجربه‌ها فراهم آورده است.

شیوه‌های دیگری نیز برای استفاده از تکنولوژی در غرفه سازی نمایشگاهی وجود دارد. به عنوان مثال لکسوس Lexus اخیراً در L.A Auto Show با استفاده از ساخت یک بازی ویدیویی و ارائه‌ی آن به حاظران درون غرفه توانست خاطرات بسیار زیبایی را برای آنان ایجاد کند. در عین حال این کمپانی توانست محصول خویش را به بهترین شکل به آن‌ها معرفی کرده و توجه بسیاری را به خود جلب کند. موضوع دیگری که این تجربه را جذاب می‌ساخت آن بود که افراد می‌توانستند فیلم بازی کردن خود را به سادگی درون شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. به این طریق لکسوس توانست به صورت کاملاً مجانی در شبکه‌های اجتماعی نیز برای محصول جدید خود تبلیغ زیادی را کرده و آن را به بسیاری از افراد که نمی‌توانست در نمایشگاه به آن‌ها دسترسی داشته باشد معرفی کند. این تنها یکی از استفاده‌هایی است که می‌توان از تکنولوژی در طراحی غرفه داشت. استفاده‌ی خلاقانه از تکنولوژی به شما این امکان را خواهد داد که افراد را به بخشی از استراتژی بازاریابی خود تبدیل کرده و آن‌ها خود به شکلی به گسترش ایده‌های کسب و کار شما بپردازند.

تأثیر تکنولوژی تنها محدود به سرگرم ساختن حاظران در غرفه و جذب آن‌ها نیست. شما با استفاده از تکنولوژی و ارائه‌ی تجربه‌های منحصر به فرد و نوآورانه به آن‌ها این پیام را می‌دهید که چقدر برای مخاطبین خود ارزش قائل هستید. به این طریق قادر خواهید بود به شکلی کاملاً مناسب به اهداف کسب و کار خود دست یابید. با دادن این حس به مخاطبان، می‌توانید حس اعتماد را درون آن‌ها ایجاد کرده و به مخاطبان وفادار دست یابید.

نباید فراموش کرد که استفاده از تکنولوژی و ایجاد تجربه‌ای تعاملی تا چه حد می‌تواند محصولات و خدمات شما را بهتر معرفی کند. معرفی محصولات به شیوه‌ی سنتی و صرفاً با توضیح افراد تا حدود زیادی خسته‌کننده است و تأثیر زیادی نمی‌تواند داشته باشد. زمانی که مخاطبان خود به صورت کامل درون ماجرا قرار می‌گیرند و با ابزاری تعاملی اقدام به سیر در معرفی خدمات شما می‌کنند، تأثیر بسیار بهتری را می‌توانید دریافت کنید. افراد با داشتن چنین تجربه‌ای، به سختی محصولات و خدمات شرکت شما را از خاطر خواهند برد.

 

تأثیر داشتن محیطی طبیعی و دلنشین روی مخاطبین

استفاده از مواد اولیه‌ی طبیعی همچون چوب، ایجاد محطی گرم و دلنشین با استفاده از نورپردازی زرد و… همگی می‌توانند سبب ایجاد نزدیکی فوق‌العاده میان کسب و کار شما و مخاطبین شوند. تأثیری که محیط دلنشین غرفه می‌تواند روی افراد گذارد بسیار طولانی مدت بوده و به این طریق می‌توانید مخاطبین وفادار به کسب و کار خود پیدا کنید. ایجاد چنین محیط‌های دلنشین و دوست‌داشتنی چندان نیازمند هزینه‌ی بالایی نیست.

یکی از مثال‌های فوق‌العاده از موفقیت استفاده از محیط‌های طبیعی و دلنشین، غرفه‌ی Arper در نمایشگاهی در میلان بود. طراحی غرفه به شکلی بود که بتواند هویت برند را به خوبی منتقل کند. صفت‌های اصلی برند شامل سادگی، شفافیت و اومانیسم می‌شد و طراح غرفه نیز در طراحی خویش توانست تمامی این کیفیات را ارائه دهد.

 

طراحی این غرفه با الهام از فضاهای طبیعی و عادی زندگی بود که به شکلی فوق‌العاده زیبا انجام شد. مخاطبان با علاقه‌ی بسیار وارد غرفه شده، عکس گرفته و عکس‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام به اشتراک گذاشتند. به این طریق کسب و کار آن‌ها توانست به صورتی کاملاً ساده برند خود را بسیار وسیع‌تر معرفی کند. عکس‌های گرفته شده در این غرفه توانست بیش از ۴۰۰۰۰ بار در اینستاگرام به اشتراک گذاشته شوند. چنین موفقیتی تنها با استفاده از فضایی دلنشین و طبیعی بود.

محیط‌های طبیعی می‌توانند حس نزدیکی و اعتماد را به مخاطبین القاء کرده و آن‌ها را به شما نزدیک‌تر سازند. وقتی که افراد درباره‌ی کسب و کار شما چنین حسی را داشته باشند، بسیار بهتر می‌توان خدمات و محصولات خود را به آن‌ها ارائه داد. در دنیای امروز بسیاری از کسب و کارهای نوین و مبتنی بر اینترنت ما قادر نیستند که درون زندگی عادی و طبیعی افراد نفوذ کرده و حس دلنشین کلاسیک را به آن‌ها دهند. استفاده از این فضاها می‌تواند این خلاء را پر کرده و تصویری زیبا از کسب و کار شما در ذهن افراد ایجاد کند.

در نهایت نباید از تأثیرات بسیار زیاد غرفه‌ی جذاب بر حضور مخاطبین چشم‌پوشی کرد. موارد یاد شده در این مقاله تنها بخش کوچکی از تاثیراتی بود که می‌توان با طراحی خلاقانه‌ی ظاهر غرفه روی مخاطبین داشت. برای دیده شدن در نمایشگاه‌ها و جذب افراد به سوی غرفه لزوماً نیاز دارید که خود را از دیگران متمایز ساخته و رنگ و بویی نو به غرفه‌ی خود دهید. از این رو داشتن نوآوری و خلاقیت در غرفه سازی نمایشگاهی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و نباید آن را نادیده گرفت.

 

مشاهده مقاله >>  ایده‌های خلاقانه در استفاده از فضای بالای غرفه

نمونه کار ها

Sorry, no posts matched your criteria.

raymon

مجموعه ما با درنظرگرفتن نوع محصولات، خدمات و اهداف مشتریان از شرکت در نمایشگاه، با تکیه بر تجربه های موفق و نیروهای خلاق و حرفه ای، همواره بهترین ها را به مشتریان خود عرضه می کند.

No Comments

Post a Comment