شرکت رایمون
مجموعه ما در تمام پروژه ها، مسیر موفقیت آمیز خلق ایده و مفهومی ناب تا تحقق کامل آن را دنبال می کند.
نتیجه نهایی کار ما ترکیب هوشمندانه زیبایی و عملکرد است که خواست ها و ارزش های مشتری را نمایان می کند.

Creating an exhibition booth | شرکت رایمون غرفه سازی نمایشگاه | غرفه سازی | غرفه نمایشگاهی

اصول غرفه سازی نمایشگاه

زمان مطالعه مطلب 9 دقیقه

همه‌ی ما در نمایشگاه‌های بسیاری به عنوان بازدیدکننده شرکت کرده‌ایم و گاهی اوقات خود نیز برای کسب و کار خویش در این نمایشگاه‌ها غرفه داشته‌ایم. در زمان بازدید نمایشگاه، افراد از کنار غرفه‌های بسیاری عبور می‌کنند و توجه به تمامی این غرفه‌ها به شکلی مناسب برای آن‌ها ممکن نیست. در این میان، اگر به دنبال شکلی از غرفه سازی نمایشگاه هستید که در آن به شیوه‌ای مناسب توجه افراد را به خود جلب کنید، دقیقاً چه موضوعاتی را باید رعایت کرده و مورد توجه قرار دهید؟ چه چیزی باعث می‌شود که غرفه‌ی شما خاص و یکتا بوده و باعث جلب توجه افراد شود؟

همه‌ی ما متوجه اهمیت حضور فیزیکی کسب و کار نوین خود در نمایشگاه‌های مخصوص هستیم و می‌دانیم که ظاهر شدن در این نمایشگاه‌ها به شکلی مناسب تا چه حد برای کسب و کار ما اهمیت دارد. با این حال برای انجام این موضوع به بهترین شکل ممکن چالش‌های بسیاری وجود دارد. شما نیز ممکن است بارها و بارها با این چالش‌ها مواجه شده و راه مناسبی را برای طراحی غرفه نمایشگاهی خود به شکلی مناسب پیدا نکرده باشید. داشتن ظاهری مناسب برای غرفه می‌تواند خاطره‌ای زیبا از کسب و کارمان در ذهن افراد بسازد. در عین حال نداشتن این ظاهر مناسب می‌تواند دید افراد را نسبت به کسب و کار ما تا حدود زیاد تحت تأثیر قرار داده و آن‌گونه که باید افراد جذب برند ما نشوند.

غرفه سازی نمایشگاهی به شکلی مناسب و خاص اگر با صرف هزینه، زمان و خلاقیت همراه باشد، چندان سخت نیست. در کنار این موضوع نیاز دارید که به ایده‌های جدید و اصول اولیه‌ی غرفه سازی نمایشگاه نیز دسترسی داشته باشید. در این مقاله قصد داریم همه‌ی آنچه که برای طراحی غرفه نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهیم. موضوعاتی که درباره‌ی آن‌ها در این مقاله خواهید خواند شامل موارد بسیار زیاد و متنوعی می‌شود.

تعیین اهداف غرفه، داشتن نقشه پیش از شروع کار، تعاملی سازی غرفه، توجه به شبکه‌های اجتماعی، یکتاسازی غرفه، استفاده از تکنولوژی، استفاده‌ی مناسب از متون، انتخاب موضوع اصلی، استفاده‌ی مناسب از دیوار پشت غرفه، استفاده از QR Code، استفاده‌ی محدودتر از تصاویر، توجه به فضای خالی، خوانایی متن، استفاده از مواد اولیه‌ی طبیعی و اهمیت نورپردازی مواردی هستند که در این مقاله به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

 

 

 1. اهدافی مشخص برای غرفه‌ی نمایشگاه خود مشخص کنید.
 2. غرفه سازی نمایشگاهی را بدون نقشه شروع نکنید
 3. غرفه‌ی خود را تعاملی سازید
 4. هدف اصلی نمایشگاه‌ها به دست آوردن شبکه‌های ارتباطی است
 5. غرفه‌ی خود را خاص سازید
 6. از تکنولوژی استفاده کنید
 7. از متنی توجه برانگیز و واضح استفاده کنید
 8. یک موضوع اصلی را انتخاب کنید که مایل هستید بازدیدکننده‌ها به خاطر داشته باشند
 9. از دیوار پشت استفاده‌ای مناسب داشته باشید
 10. در غرفه سازی نمایشگاه از QR Code استفاده کنید
 11. کمتر از تصاویر استفاده کنید
 12. به فضای خالی توجه کنید
 13. متن باید به سادگی قابل خواندن باشد
 14. از مواد اولیه‌ی طبیعی استفاده کنید
 15. از اهمیت نورپردازی غافل نشوید

 

1. اهدافی مشخص برای غرفه‌ی نمایشگاه خود مشخص کنید

ابزار بازاریابی شما باید متمرکز بر پیامی باشد که قصد دارید به مخاطبین خود منتقل کنید. ظاهر غرفه‌ی شما در نمایشگاه باید به شکلی واضح و مشخص نشان دهد که کسب و کار شما چیست و چه ارزشی را ارائه می‌دهید. برای این منظور می‌توانید کار خود را با تبلیغات مناسب پیش از شروع به کار غرفه‌ی نمایشگاه آغاز کنید. در طراحی غرفه همواره به خاطر داشته باشید که ظاهر غرفه باید نمایانگر ویژگی‌های کسب و کار شما باشد. عدم توجه به این موضوع می‌تواند باعث عدم توجه افراد به کسب و کار شما و یا جذب افراد اشتباه به غرفه شود که نتیجه‌ی خاصی برای شما در بر نخواهد داشت.

 

2. غرفه سازی نمایشگاهی را بدون نقشه شروع نکنید

آیا رنگ‌های استفاده شده در غرفه‌ برند شما را به شکلی صحیح ارائه می‌دهند؟ آیا طراحی غرفه نمایشگاهی شما به صورت مناسب تفکر و ایده‌های کسب و کار را به افراد منتقل می‌کند؟ در نمایشگاه‌ها، غرفه‌ی شما یک تصویر از کسب و کارتان را در ذهن هر بازدیدکننده به جای خواهد گذاشت. طراحی نامناسب و غیر حرفه‌ای غرفه نیز بی‌شک به سادگی از ذهن بازدیدکننده‌ها پاک نخواهد شد. به این دلیل است که توجه بسیار زیاد به غرفه سازی نمایشگاه به شکلی مناسب و از پیش برنامه‌ریزی شده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کمک گرفتن از یک شرکت متخصص در این حوزه که می‌تواند غرفه سازی نمایشگاهی را به صورت حرفه‌ای و با تجربه‌ی بسیار زیاد انجام دهد می‌تواند راه‌کار مناسبی باشد. به هیچ وجه نباید از اهمیت ظاهر غرفه نمایشگاهی غافل شد.

 

3. غرفه‌ی خود را تعاملی سازید

ارائه‌‌ی اطلاعات، دادن بروشور و… می‌تواند به شکلی مناسب بازدید‌کننده‌ها را جذب کند. در همه‌ی این موارد باید تلاش خود را صرف این موضوع کنید که خاص باشید و سبب جذب مخاطبین شوید. تنها در این صورت است که آن‌ها در آینده خاطره‌ی مناسبی را از کسب و کار شما در ذهن خواهند داشت. همچنین موضوع دیگری که درباره‌ی تعاملی سازی غرفه بسیار اهمیت دارد آن است که با استفاده از این شیوه می‌توانید اطلاعات بیشتر و بهتری را درباره‌ی مخاطبین خود به صورت مستقیم به دست آورید و از این طریق پرسونای مخاطب خود را کامل‌تر و دقیق‌تر سازید.

 

4. هدف اصلی نمایشگاه‌ها به دست آوردن شبکه‌های ارتباطی است

یکی دیگر از مسائل مهم در زمینه‌ی نمایشگاه‌ها آن است که توجه خود را تنها معطوف به بازدیدکننده‌ها نکنید و به دیگر غرفه‌داران نیز توجه کنید. گاهی اوقات بعضی از بهترین خریداران و شرکای تجاری از غیرمنتظره‌ترین منابع به ما می‌رسند. به این دلیل است ایجاد شبکه‌های ارتباطی با دیگر کسب و کارها در طول نمایشگاه نیز از اهیمت زیادی برخوردار است. در پایان نیز به شکلی دقیق نتایج غرفه‌ی نمایشگاهی خود را اندازه‌گیری کنید. به این طریق می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و در آینده در جهت کاهش و از بین بردن نقاط ضعف و استفاده‌ی بیشتر از نقاط قوت قدم بردارید.

 

5. غرفه‌ی خود را خاص سازید

غرفه سازی نمایشگاهی سرمایه‌گذاری بزرگ در هزینه و زمان است. بنابراین باید این کار را به شکلی انجام داد که سبب از دست رفتن این هزینه و زمان نشود. اگر می‌خواهید اقدام به طراحی غرفه کنید، اصلی‌ترین موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید آن است که پول و زمان خود را در مرحله‌ی اول صرف خاص کردن آن کنید. سرمایه‌گذاری روی غرفه‌ای گران که می‌توانید از آن در طول سال‌ها چندین بار استفاده کنید یکی از بهترین راه‌کارها می‌تواند باشد. موضوع دیگری که در این مورد می‌توانید مد نظر قرار دهید آن است که غرفه سازی نمایشگاه را به شکلی انجام دهید که بتوانید آن را در اندازه‌های مختلف تطبیق دهید. به این شیوه می‌توانید در هر شرایطی اندازه‌ی غرفه‌ی خود را تغییر داده و با شرایط نمایشگاه خود را وقف دهید.

خاص بودن غرفه تنها چیزی است که باعث می‌شود توجه مخاطبین به شکلی مناسب جلب کسب و کار شما شود. در غیر این صورت به سادگی در میان بسیاری از غرفه‌های دیگر ناپدید خواهید شد و افراد از کنار شما عبور خواهند کرد.

تیم پاترسون Tim Patterson، به عنوان یکی از متخصصین با تجربه در حوزه‌ی طراحی غرفه نمایشگاهی بیان می‌کند که هدف ظاهر گرافیکی غرفه جذب مخاطبین هدف به شکلی توجه‌برانگیز و مختصر است. مخصوصاً کسب و کارهای نوپا و کمتر شناخته‌شده باید توجه کنند که تنها استفاده از نام برند در ظاهر گرافیکی غرفه نمی‌تواند چندان مفید واقع شود. بازدیدکنندگان به سادگی به سمت غرفه‌ی بعدی حرکت می‌کنند. بنابراین تا آنجا که ممکن است سعی کنید پیام خود را شفاف و واضح منتقل کنید.

 

6. از تکنولوژی استفاده کنید

بسیاری از تکنولوژی‌های مدرن برای جذب مخاطبین در نمایشگاه‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. استفاده از این ابزار را در طراحی غرفه نمایشگاهی خود فراموش نکنید.

اخیراً نمادهای دیجیتالی و صفحات لمسی تعاملی در غرفه سازی نمایشگاهی به شکلی وسیع مورد استفاده قرار گرفته‌اند و نتیجه‌ی بسیار مناسبی نیز داشته‌اند. تکنولوژی می‌تواند توجه افراد را به شکلی بسیار مناسب به غرفه جذب کند و غرفه‌ی شما را از دیگر رقبا متمایز سازد. این ابزار می‌توانند برای نشان دادن شیوه‌ی کارکرد شما، آموزش مخاطبین، نشان دادن محصولات و دیگر اهداف مورد استفاده قرار گیرند.

شیوه‌ی دیگری که می‌تواند به شکلی مناسب به شما در جذب هرچه بیشتر افراد به غرفه کمک کند Proximity Marketing است. در حالی که مخاطبین شما نزدیک غرفه‌ی شما هستند با استفاده از این تکنولوژی قادر خواهید بود پیام‌هایی را به گوشی تلفن همراه هوشمند آن‌ها ارسال کنید. این پیام‌ها می‌تواند دارای محتوای زیادی باشند، به عنوان مثال دعوت از آن‌ها برای بازدید از غرفه و یا بازدید از وبسایتتان می‌توانند گزینه‌های ممکن باشند. تکنولوژی‌های جدید همچون iBeacon می‌توانند این موضوع را امکان‌پذیر سازند.

 

7. از متنی توجه برانگیز و واضح استفاده کنید

سعی کنید متنی برای ظاهر گرافیکی غرفه‌ی خود استفاده کنید که خواننده بتواند در حدود ۳ ثانیه آن را خوانده و متوجه شود. همچنین این متن باید بتواند در مدت زمان کوتاهی توجه خواننده را به خود جلب کند. استفاده از متنی در حدود ۶ کلمه برای این هدف می‌تواند مناسب باشد. بهترین شیوه برای نوشتن این متن آن است که در هنگام نگارش آن صادق بوده و بیش از حد اغراق نکنید. اگر کسب و کار شما نوپا و کمترشناخته شده است، نام برند می‌تواند نسبت به این متن کوچکتر باشد و این متن تمرکز ظاهر گرافیکی را درون خود داشته باشد. زمانی که در این متن به صورت واضح توضیح می‌دهید که موضوع برند شما چیست، افراد بسیار بیشتری جذب غرفه‌ی شما می‌شوند. همچنین این افراد به احتمال بیشتری مخاطبین مناسب شما هستند و از محصولات و خدمات شما استقبال خواهد کرد.

 

8. یک موضوع اصلی را انتخاب کنید که مایل هستید بازدیدکننده‌ها به خاطر داشته باشند

مایل هستید پس از نمایشگاه، بازدیدکننده‌ها چه چیزی را از غرفه‌ی شما به خاطر داشته باشند؟ این موضوع می‌تواند از نمایشگاه به نمایشگاه برای برند شما متفاوت باشد. اگر شما در حال معرفی یک محصول و یا راه حل جدید هستید، آن می‌تواند این موضوع اصلی باشد.

 

9. از دیوار پشت استفاده‌ای مناسب داشته باشید

دیوار پشتی نقطه‌ی کانونی ظاهر غرفه‌های کوچک و متوسط است. از این فضا به گونه‌ای استفاده کنید که مخاطبین آن را به خوبی به ذهن بسپارند. غرفه‌های بزرگ‌تر ممکن است دارای دو دیوار باشند که در این صورت می‌توان فضای بیشتری را برای استفاده داشت. توجه به این دیوار در غرفه سازی نمایشگاهی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

10. در غرفه سازی نمایشگاه از QR Code استفاده کنید

شما به سادگی می‌توانید ظاهر گرافیکی سنتی غیر الکترونیکی خود را با استفاده از QR Code مدرن سازی کنید. مخاطبین با اسکن QR Code توسط گوشی هوشمند خود می‌توانند به صفحه‌ی وبسایت شما، یک ویدیو یا متن دسترسی داشته باشند. دقت کنید که هدف  QR Code مورد استفاده در خدمت اهداف غرفه سازی نمایشگاهی شما باشد.

 

11. کمتر از تصاویر استفاده کنید

به خاطر داشته باشید که افراد تنها در طول چندین ثانیه زمان دارند که به غرفه‌ی شما نگاه کنند و اگر در این فرصت نتوانید توجه آن‌ها را جلب کنید قادر نخواهید بود موفقیت مورد انتظارتان را از نمایشگاه داشته باشید. جدای از لوگوی برند خود، تا آنجا که امکانش است استفاده از تصاویر را محدود کنید. به این فکر کنید که باید بتوانید به سرعت با ظاهر گرافیکی غرفه‌ی خود توجه افراد را جلب کنید و استفاده از تصاویر بسیار زیاد نمی‌تواند شما را به این هدف رساند.

ممکن است مایل باشید به عنوان مثال محصولات کسب و کار خود را به نمایش بگذارید. برای این کار می‌توانید از کاتالوگ‌ها و یا صفحات نمایشگر تعاملی استفاده کنید. اما استفاده از ظاهر گرافیکی غرفه برای این منظور چندان جالب نیست. شما ممکن است حتی تصمیم بگیرید که به کلی از تصاویر در ظاهر گرافیکی غرفه استفاده نکنید. کاهش استفاده از تصاویر می‌توانید یکی از بهترین رویکردها در هنگام طراحی غرفه باشد.

 

12. به فضای خالی توجه کنید

یک قانون کلی در رابطه با فضای خالی در طراحی غرفه وجود دارد. این قانون آن است که حدوداً ۴۰ درصد فضای غرفه‌ی نمایشگاهی باید فضای خالی باشد. این موضوع واقعیت دارد. حدود نصف ظاهر گرافیکی غرفه باید فضای خالی باشد. همیشه به خاطر داشته باشید که چیزی را که نمی‌گویید، به اندازه‌ی چیزی که می‌گویید اهمیت دارد. به یاد داشته باشید که تنها چندین لحطه برای تبدیل کردن غرفه به یک غرفه‌ی به یادماندنی دارید. باید بتوانید از این لحظات به بهترین شکل استفاده کنید و آن را با بیش از حد شلوغ کردن از بین نبرید.

 

13. متن باید به سادگی قابل خواندن باشد

افراد باید به سادگی بتوانند متون گرافیکی ظاهر غرفه‌ی شما را بخوانند. این یکی از موضوعات بسیار مهم است که در هنگام غرفه سازی نمایشگاه باید به آن توجه کنید. اگر قصد دارید از متن لاتین استفاده کنید، انتخاب فونتی سنس‌سریف مثل Halvetica می‌تواند ایده‌ی مناسبی باشد. البته صد در صد استایل گرافیکی ظاهر برند شما نیز در انتخاب این فونت تاثیرگذار است. اما موضوع مهم در این مورد آن است که سعی کنید جدای از خوانا بودن فونت‌های انتخاب شده، بیش از ۲ یا ۳ فونت مختلف همزمان استفاده نکنید. درباره‌ی سایز فونت، یکی از توصیه‌های مناسب در این مورد آن است که به ازای هر قدم که مخاطب از نوشته دور می‌شود، یک اینچ به اندازه‌ی عمودی نوشته اضافه کنید. به عنوان مثال وقتی که قرار است که خواننده از فاصله‌ی ده قدمی متن شما را بخوانند، به اندازه‌ی افقی فونت ۱۰ اینچ اضافه کنید.

 

14. از مواد اولیه‌ی طبیعی استفاده کنید

اگر امکان آن وجود دارد، استفاده از مواد اولیه‌ی طبیعی برای ساخت دکور غرفه‌ی خود را فراموش نکنید. این مواد طبیعی همچون چوب می‌توانند حس گرم و دوست‌داشتنی به غرفه‌ی شما داده و افراد را به خود جلب کند.

 

15. از اهمیت نورپردازی غافل نشوید

جدای از تمامی موضوعاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، نورپردازی می‌تواند تأثیر بسیار مهمی را روی نتیجه‌ی کار شما داشته باشد. غرفه سازی نمایشگاه بدون توجه کافی به نورپردازی نمی‌تواند چندان موفق عمل کند. نورپردازی مناسب می‌تواند توجه افراد را به بخش‌هایی خاص از غرفه که قصد معرفی و نشان دادن آن‌ها را دارید جلب کند. شما می‌توانید از نورهای LED در حاشیه‌ی تصاویر گرافیکی خود استفاده کنید. نورپردازی مناسب همچنین می‌تواند ظاهری مدرن به غرفه‌ی شما داده و آن را از دیگر غرفه‌ها تا حدود زیادی مجزا سازد. شما می‌توانید با نورپردازی خاص غرفه‌ی خود را متمایز ساخته و سبب جذب افراد شوید.

 

 

در پایان باید افزود که تنها با داشتن هویت خاص برند خود و ارائه‌ی آن در طراحی ظاهر می‌توانید به شکلی مناسب برند خود را در خاطرات نگه دارید. داشتن این هویت برند تنها منحصر به ظاهر غرفه‌ی شما نمی‌شود و در دیگر موارد همچون وبسایت شما نیز باید دیده شود.


مشاهده مقاله
 >
>  طراحی هوشمندانه غرفه های کوچک و طراحی با الهام از اوریگامی

نمونه کار ها

Sorry, no posts matched your criteria.

raymon

مجموعه ما با درنظرگرفتن نوع محصولات، خدمات و اهداف مشتریان از شرکت در نمایشگاه، با تکیه بر تجربه های موفق و نیروهای خلاق و حرفه ای، همواره بهترین ها را به مشتریان خود عرضه می کند.

۲ Comments

 • ناشناس

  ۲۵ آبان, ۱۳۹۷ ۱۵:۴۶
  پاسخ

  بسیار عالی ممنون

 • ناشناس

  ۵ آذر, ۱۳۹۷ ۰۸:۵۷
  پاسخ

  خیلی ممنون عالی بود

Post a Comment